دوربین مداربسته

تفاوت دستگاه DVR با NVR ( از نظر فنی و عملکرد )

یکی از موضوعات مهم که قبل از خرید دوربین مداربسته که ممکن است برای برخی مشتریان سوال باشد این است که تصاویر دوربین مداربسته در کجا ذخیره و نمایش داده می شوند به علاوه اینکه فرق دو دستگاه dvr با nvr چیست و کدام بهتر است و ما کدام را بخریم ؟!

همراهان عزیز مجموعه تیزبین سلام ! امروز هم با یکی از سوالات پر تکرار مشتریانمون امدیم و می خواهیم به صورت مفصل به موضوع تفاوت دستگاه DVR با NVR بپردازیم. شاید سوال شما عزیزان هم باشد پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

توضیحات کلی

بصورت کلی هر دو دستگاه dvr و nvr عمکلکرد یکسانی دارند و وظیفه اصلی آنها ضبط تصاویر و ذخیره انهاست اما تنها تفاوت این دو دستگاه با هم درمورد نوع دوربین های مداربسته و نحوه پردازش داده های ویدیویی است. دستگاه های DVR برای ثبت و ضبط تصاویر دوربین های مداربسته انالوگ و آنالوگ اچ دی مورد استفاده قرار می گیرد و دستگاه nvr برای ثبت و ضبط تصاویر دوربین های مداربسته تحت شبکه ip استفاده می شود.

دستگاه DVR چیست ؟

دستگاه DVR مخفف عبارت Digital Video Recorder و به معنای ضبط کننده ویدیویی دیجیتال است. این دستگاه برای ضبط تصاویر ، ذخیره سازی و مدیریت تصاویر در سیستم مداربسته آنالوگ استفاده می شود پس طبیعتا دوربین های مناسب و مورد استفاه در این سیستم دوربین های مداربسته آنالوگ و آنالوگ اچ دی هستند که از لحاظ قیمت بسیار ارزان و مقرون به صرفه بوده اما از انعظاف پذیری و قابلیت های هوشمند کمتری برخوردار هستند. دوربین های مداربسته آنالوگ نسل ابتدایی دوربین های مداربسته هستند اما به دلیل مقرون بصرفه بودن و کیفیت مطلوب هنوز که هنوز است بخش بزرگی از بازار دوربین مداربسته را به خود اختصاص داده اند.

نحوه کارکرد دستگاه DVR

پردازش داده های ویدیویی در سیستم های DVR در همان دستگاه ضبط کننده صورت می گیرد پس دوربین های مداربسته آنالوگ سیگنال های آنالوگ را به دستگاه ضبط کننده می فرستند و سپس پروسه پردازش تصاویر توسط قطعه ی سخت افزاری تعبیه شده در دستگاه انجام می گیرد. .

انتقال تصاویر دوربین مداربسته در یک سیستم آنالوگ از طریق کابل کواکسیال انجام شده و سپس پروسه پردازش تصاویر آغاز می شود همچنین برای اتصال دوربین به دستگاه ضبط تصاویر DVR باید هر دوربین بصورت مستقیم به دستگاه ضبط کننده متصل شود.

دستگاه NVR چیست ؟

دستگاه NVR مخفف عبارت Network Video Recorder و به معنای ضبط کننده ویدیویی شبکه است. دوربین هایی که دستگاه NVR پشتیبانی می کند دوربین مداربسته تحت شبکه ip هستند که خود دوربین ها با بهره مندی از یک چیپ ست پردازش و انتقال داده های ویدیویی را انجام می دهند پس پردازش تصاویر در دستگاه های ضبط تصاویر NVR توسط دوربین ها صورت می گیرزد این در حالیست که در دستگاه های DVR و دوربین های مداربسته آنالوگ ، پروسه پردازش تصاویر در دستگاه انجام می شود.

دوربین های مداربسته ip برخلاف دوربین های مداربسته آنالوگ ، بصورت فیزیکی به دستگاه وصل نمی شوند و همگی در یک شبکه قرار می گیرند به علاوه اینکه دستگاه NVR دارای پورت RJ45 بوده و دوربین ها برای انتقال تصاویر از کابل های CAT5 و CAT6 استفاده می کنند.

دوربین های مداربسته آی پی از قابلیت ها و تکنولوژی ها بیشتری (پلاک خوان ، تشخیص چهره ، شمارش افراد و…) بهره مند بوده و می توان گفت انعطاف پذیری چندین برابری نسب به دوربین های مداربسته آنالوگ دارند. قیمت دوربین مداربسته تحت شبکه گران تر از قیمت دوربین مداربسته آنالوگ است. دلیل این تفاوت قیمت به قابلیت ها و تکنولوژی های هوشمند دوربین مداربسته تحت شبکه ، کیفیت تصاویر ، نصب آسان و… می باشد. با این حال بسیاری از افراد به دلیل گران بودن از خرید این دوربین مداربسته صرف نظر می کنند.

دوربین های مداربسته آی پی از لحاظ سخت افزاری قوی تر بوده و هرچه این مقاومت بیشتر باشد از قابلیت ها و تجزیه و تحلیل بیشتری بهره مند هستند. معمولا شرکت های بزرگ ، ادارات ، بانک ها و مراکزی که امنیت در آنجا بسیار حائز اهمیت است از دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده می کنند.

تفاوت dvr و nvr ( از نظر فنی )

تفاوت dvr و nvr ( از نظر ظاهری )

تفاوت dvr و nvr ( از نظر قیمت )

دستگاه DVR بهتر است یا NVR ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.