دوربین مداربسته

علت ایجاد نویز در دوربین مداربسته

نویز تصویر در دوربین مداربسته

مشاهده تصویر بصورت برفکی یا خطی و همچنین وجود لکه های رنگی بر روی تصاویر یکی از رایج رین مشکلات کاربران دوربین مداربسته است. معمولا نویز در تصویر دوربین مداربسته اشاره به تصویری بی کیفیت و یا کم کیفیت با وجود دانه های رنگی یا برفکی یا خطی شدن تصاویر دارد. وجود نویز در تصویر دوربین مداربسته امری طبیعی است که با رعایت اصول استاندارد می توان آن را رفع و یا به حداقل رساند چرا که در برخی مواقع به دلیل شرایط نوری محیط این نویز به صورت همیشگی وجود دارد.

در این مقاله می خواهیم دلایل ایجاد نویز در دوربین مداربسته را بررسی و با راهکارهای رفع نویز در تصویر دوربین مداربسته آشنا شویم. انواع نویز در تصویر دوربین مداربسته نیز از جمله موضوعاتیست که در این مقاله می خوانیم.

آنچه در این مقاله می خوانیم :

نویز تصویر چیست ؟

نویز تصویر یا image noise در دوربین مداربسته به تصاویر کم کیفیت ، برفکی ، دانه دانه و خطی در سیستم دوربین مداربسته گفته می شود. نویز تصویر در سایر لوازم الکترونیکی مانند تلویزیون ، تلفن همراه و مانیتور کامپیوتر نیز وجود دارد و گاها بر روی تصاویر مشاهده می شود. گاها میزان نویز در تصویر به قدری کم است که به چشم نمی آید اما در برخی مواقع نسبت نویز تصویر در مقابل سیگنال های اصلی بسیار زیاد بوده و از کیفیت تصاویر کم می کند. به طور کلی وجود نویز در تصویر دوربین مداربسته به معنای تصویر بی کیفیت و نامطلوب است.

انواع نویز در دوربین مداربسته

یکی از عمده مشکلات کاربران سیستم های مداربسته ، وجود نویز در دوربین مداربسته است. افراد برای رفع نویز در دوربین مداربسته بایستی ابتا با نوع نویز آشناییت داشته باشند. بطور کلی نویز در دوربین مداربسته به دو نوع نویز الکترونیکی و نویز الکترومغناطیسی تقسیم می شود.

نویز الکترونیکی دوربین مداربسته

نویز الکترونیکی یکی از دسته نویز های دوربین مداربسته است که به دلیل کمبود نور محیط و تقویت زیاد سیگنال تصویر می باشد. برفکی شدن تصویر و یا وجود نقطه های ریز رنگی در تصویر مربوط به نویز الکترونیکی بوده که اکثرا در مواردی که نور محیط کم است به وجود می آیند.

نویز الکترومغناطیسی دوربین مداربسته

از دیگر انواع نویز در دوربین مداربسته ، نویز الکترومغناطیسی است که به دلیل افت سیگنال و اختلال در فرآیند ارسال و دریافت تصاویر ایجاد شده و بصورت خطوط رنگی در تصویر نمایش داده می شوند.

علت ایجاد نویز در تصویر دوربین مداربسته + راهکار

برخی از عوامل موثر در ایجاد نویز تصویر در دوربین مداربسته دز زیر گفته شده است و در این بخش بصورت مفصل به جزییات عوامل موثر در ایجاد نویز تصویر در دوربین مداربسته پرداخته ایم.

منبع تغذیه بی کیفیت

یکی از المان های سیستم مداربسته که بر اساس تجربیات و مستندات کارشناسان تیزبین مشخص شده است، بیشتر مشکلات از سمت آن است ، آداپتور یا منبع تغذیه بی کیفیت یا وجود اشکال در آداپتور یا منبع تغذیه است. معمولا اصلی ترین علت ایجاد نویز در دوربین مداربسته ، استفاده از منبع تغذیه بی کیفیت و نامناسب است که در طولانی مدت با تغذیه نامناسب دوربین و نوسانات برقی به دوربین آسیب جدی وارد می کند. معمولا آداپتورهای ارزان قیمت موجود در بازار کیفیت پایینی داشته و آمپراژ آنها معمولا کمتر از مقداری است که بر روی آداپتور درج شده است.

در هنگام خرید دوربین مداربسته ، کاتالوگ مشخصات دوربین مداربسته را مطالعه و متناسب با استاندارد های دوربین تجهیزات جانبی را تهیه نمایید. درمورد خرید آداپتور دوربین مداربسته ، نیز بایستی متناسب با ولتاژ استاندارد دوربین مداربسته اقدام به خرید نمایید. معمولا دوربین های مداربسته نیاز به منبع تغذیه 12VDC دارند. چنانچه این مقدار بالاتر یا پایین تر باشد باعث نویز در دوربین مداربسته می شود.

برخی اوقات ریپل ولتاژ خروجی آداپتور بالاتر از حد استاندارد بوده که سبب پرش یا وجود موج بر روی تصویر می شود. لذا چنانچه در تصویر دوربین مداربسته خود پرش یا نویزی مشاهده کردید بهتر است منبع تغذیه یا آداپتور خود را تعویض و یک آداپتور با یفیت جایگزین نمایید.

طولانی شدن مسیر کابل کشی

کیفیت کابل مصرفی در پروژه نصب دوربین مداربسته و متراژ و مسافت کابل کشی یکی دیگر از علل مهم ایجاد نویز تصویر در دوربین مداربسته است. زمانی که قصد کابل کشی در مسافت های طولانی را دارید بایستی به کیفیت کابل کواکسیال یا کابل شبکه دقت کنید.

معمولا کابل های کواکسیال تا مسافت 500 متری را بدون افت کیفیت سیگنال انتقال می دهند. بنابراین در کابل کشی دوربین های مداربسته کیفیت و کلاس کابل و رعایت متراژ استاندارد کابل کشی در به حداقل رساندن نویز تصویر موثر است. در صورت طولانی شدن مسیر کابل کشی با افت کیفیت تصویر و ایجاد نویز در تصویر روبرو خواهید شد.

کیفیت دوربین مداربسته

دوربین مداربسته و کیفیت دوربین مداربسته از دیگر عوامل مهم و اثرگذار در ایجاد نویز تصویر در دوربین مداربسته است. بدیهی است خرید و نصب دوربین مداربسته هزینه نسیبتا زیادی را در بردارد که برخی از افراد برای پایین آوردن هزینه های تمام شده از دوربین های ارزان قیمت و با برندهای متفرقه یا نونیم استفاده می کنند که در برخی مواقع و در مواجه با شرایطی مانند محیط پر نور یا محیط کم نور ، توانایی ارائه تصویر باکیفیت و با وضح بالا را نداشته و گاها تصویر خروجی آنها به همراه نویز است.

بنابراین پیش از خرید دوربین مداربسته کمی در مورد دوربی مداربسته ، برندهای معتبر ، برندهای متفرقه و… تحقیق کرده و با اطلاعات کافی اقدام به خرید نمایید. باتوجه به اینکه دوربین مداربسته با مارکهای معتبر کمی گران قیمت هستند، افراد معمولا توانایی خرید دوربین مداربسته برند را ندارد لذا درصورت تمایل به خرید دوربین مداربسته با برد متفرقه حتما به مشخصات فنی و کیفیت تصویر دوربین توجه کنید. 

محل نامناسب نصب

محل نصب نامناسب نیز از دیگر علل ایجاد نویز در تصویر دوربین مداربسته است. محل نصب دوربین مداربسته و حتی قرار گیری دستگاه ضبط تصاویر بایستی به گونه ای باشد که تحت تاثیر رطوبت ، حرارت و گرما نباشد چرا که رطوبت و گرما به مرور زمان به دستگاه ضبط تصاویر و دوربین مداربسته آسیب رسانده و موجب نویز در دوربین مداربسته می شود.

علاوه بر شرایط محیطی، دستگاه و دوربین بایستی به گونه ای در محل قرار بگیرند که هیچ لرزشی وجود نداشته باشد. برای به حداقل رساندن لرزش ، لازم است دوربین بر روی دیوار یا سقف محکم پیچ و رولپلاک شود و دستگاه در محلی با استحکام مناسب قرار داده شود.

اتصالات و کانکتورهای بی کیفیت

استفاده از کانکتور ها و فیش های بی کیفیت و عدم اتصال صحیح اتصالات و کانکتور ها به تجهیزات و کابل می تواند یکی دیگر از دلایل ایجاد نویز در تصویر دوربین مداربسته باشد. در سیستم مداربسته آنالوگ فیش های بی ان سی در سه مدل لحیمی ، پرسی و پیچی در بازار موجود هستند که هرکدام بسته به نوع خود به کابل کواکسیال متصل می شوند اگر این فیش های بی ان سی از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد یا بطور صحیح به کابل کواکسیال متصل نشود سیگنال تصویر افت خواهد کرد و سیگنال به درستی به نمایشگر نمی رسد.

برای به حداقل رساندن نویز در تصویر دوربین مداربسته ، حتما و حتما از اتصالات و کانتورهای اصلی و باکیفیت بالا استفاده کنید ضمن اینکه از اتصال صحیح کانکتورها به کابل ها و تجهیزات مطمئن باشید.

 

خرید فیش   ETTO | BNC مارک اتو بهترین و با کیفیت ترین فیش بی ان سی در بازار

 

 

دمای محیط

گرما، رطوبت ، سرما می توانند بصورت مستقیم بر روی عملکرد دوربین مداربسته و دستگاه ضبط تصاویر اثر مخرب بگذارند. لذا برای به حداقل رساندن نویز در دوربین مداربسته بهتر است دوربین مداربسته و تجیزات در محیط مناسب نصب و مستقر شوند. بخار و رطوبت می تواند به المان های داخلی دستگاه ضبط تصاویر آسیب رسانده و در نتیجه موجب افزایش امکان ایجاد نویز در تصویر و حتی سوختن دستگاه شوند. به هیچ عنوان دستگاه ضبط تصاویر DVR/NVR را در مکان هایی مانند آشپزخانه قرار ندهید.

 

نور محیط

وجود نور کافی در محل یکی از اساسی ترین فاکتور ها برای تشکیل تصویر می باشد. وجود نور کافی در محی نصب دوربین مداربسته در کاهش نویز و افت کیفیت تصاویر بسیار موثر است. چنانچه دوربین مداربسته در محلی پر نور یا خیلی کم نور نصب شود و به عبارتی شرایط محیط از نظر نور مناسب نباشد ممکن است تصویر دچار نویز و افت کیفیت شود.

 

وجود رسانا در اطراف کابل

عبور کابل انتقال تصویر (کابل کواکسیال RG59) و حتی قرار دادن دستگاه ضبط تصاویر و دوربلین مداربسته در نزدیکی رسانا ها و منابع الکترومغناطیسی نظیر ترانس های برق ، کابل های برق فشار قوی و… سبب ایجاد نویز در تصویر دوربین مداربسته می شود. نوسانات شدید برق و یا قرار گرفتن دوربین و تجهیزات در معرض رعد و برق می توان در افت کیفیت تصویر و ایجاد نویز در تصویر موثر باشد.

در مکان ها و کارخانه هایی که از برق فشار قوی استفاده می کنند به هیچ عنوان کابل تصویر را در مجاورت کابل های برق قرار ندهید چرا که حتما نویز به وجود خواهد آمد. برای پیشگیری و کاهش نویز در دوربین مداربسته دقت کنید کابل های انتقال تصویر را از مسیرهایی که در مجاورت منابع برق قوی نیستند عبور داده و حتی الامکان کابل ها در داخل داکت ، لوله فلکسی و یا سینی های جداگانه جایگذاری نمایید. 

ضمن اینکه دوربین و سایر تجهیزات جانبی نظیر دستگاه ضبط تصاویر را در نزدیکی منابع مغناطیسی و رسانا ها قرار ندهید برای در امان ماندن از نوسانات برق و شوک های الکتریکی ، تجهیزات سیستم مداربسته را به ارت مناسب مجهز کنید.

 

پارگی کابل 

از دیگر علت های ایجاد نویز در تصویر دوربین مداربسته می توان به پارگی کابل اشاره کرد. معمولا در مسیرهای طولانی عوامل خارجی سبب پارگی کابل و آسیب می شوند لذا حتما مسیر کابل ها را چک کرده و مطمئن شوید کال دچار پارگی نشده است.

 

جمع بندی نویز در تصویر دوربین مداربسته

دوربین مداربسته اصفهان ، خرید و نصب دوربین مداربسته

باتوجه به گستردگی محصولات نظارتی دوربین مداربسته و وجود شرکت های مختلف ارائه دهنده خدمات نصب دوربین مداربسته، خرید دوربین مداربسته اصفهان و یافتن نصاب دزدگیر اماکن (دزدگیر منزل – دزدگیر مغازه) در اصفهان برای مشتریان چالش برانگیز شده است. لذا چنانچه قصد خرید دوربین مداربسته دارید می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با شماره های 09130141311 – 03152421311 تماس بگیرید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.