دوربین مداربسته

دوربین مداربسته چگونه کار می کند ؟

طرز کار دوربین مداربسته

خرید و نصب دوربین مداربسته در چند دهه اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و این وسیله نظارتی نیز توانسته با کاهش چشمگیر جرم و جنایات، رضایت و توجه عموم افراد را جلب نماید.  اما بسیاری از افراد که قصد خرید دوربین مداربسته را دارند و یا حتی کاربرانی که درحال حاضر دارای سیستم مداربسته هستند مشتاقند بدانند که اصلا دوربین مداربسته چگونه کار می کند ؟ نحوه عملکرد دوربین مداربسته چگونه است و به نحوی برای بسیاری چگونگی عملکرد دوربین مداربسته پیچیده است. 

در این مقاله سعی داریم شما را با موضوع دوربین مداربسته چگونه کار می کند آشنا کنیم. انواع دوربین مداربسته و تفاوت عملکردی آنها با یکدیگر از جمله موضوعاتیست که در این مقاله به آن پرداخته ایم.

آنچه در این مقاله می خوانیم :

بطور کلی نحوه عملکرد دوربین مداربسته برای بسیاری ممکن است سخت و پیچیده بنظر برسد اما عملکرد این سیستم به قدری راحت است که شما به آسانی و در انتهای این مقاله با نحوه عملکرد انواع دوربین مداربسته آشنا می شوید و همین موضوع به شما کمک میکند تا اگر قصد خرید و نصب دوربین مداربسته را دارید بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

نحوه کار سیستم دوربین مداربسته

دوربین مداربسته به عنوان یک وسیله نظارتی مورد استفاده قرار می گیرد در این سیستم نظارتی چهار المان اصلی و ثابت وجود دارد که شامل دوربین مداربسته به انضمام دستگاه ضبط تصاویر DVR / NVR ، مانیتور یا نمایشگر و لنز است که هر کدام از این المان ها بسته به نوع پروژه و وسعت آن متفاوت خواهند بود.

در یک سیستم دوربین مداربسته نظارتی، دوربین های مداربسته عملیات تصویر برداری از محیط را برعهده داشته و این تصاویر توسط کابل به دستگاه ضبط تصاویر ارسال می شوند. عملیات ذخیره سازی تصاویر و توالی تصاویر در دستگاه ضبط تصاویر انجام شده و تصاویری که بصورت متوالی ثبت شده و به یک فیلم تبدیل شده اند برای نمایش به مانیتور یا نمایشگر ارسال می شوند. ضمن اینکه فرد امکان مشاهده تصاویر دوربین مداربسته بصورت زنده و یا بازپخش را خواهد داشت.

نحوه عملکرد دوربین های مداربسته با توجه به نوع و تکنولوژی بکار رفته در آنها کمی متفاوت است. همچنین نوع لنز در نحوه عملکرد دوربین ها موثر است. برخی از دوربین های دارای لنز ثابت و برخی دیگر دارای لنز متغیر هستند. در برخی از دوربین ها امکان زوم و بزرگنمایی وجود دارد و در برخی دیگر نه ! 

انواع دوربین مداربسته

از لحاظ نوع تکنولوژی بکار رفته در دوربین ها ، دوربین های مداربسته در دو دسته اصلی دوربین مداربسته آنالوگ و دوربینن مداربسته تحت شبکه طبقه بندی می شوند. در ادامه نحوه عملکرد هر دو دسته را بررسی می کنیم.

نحوه عملکرد دوربین آنالوگ

نسل اول دوربین های مداربسته ، دوربین مداربسته آنالوگ هستند که همچنان در بازا سیستم های دوربین مداربسته وجود دارند و البته طرفداران بسیاری زیادی دارد اما نه نسل های قدیمی بلکه این دوربین ها بسیار پیشرفته تر و به روز شده اند و کماکان با قیمت اقتصادی به فروش می رسند.

عملیات تشکیل تصویر در دوربین های آنالوگ بدین صورت است که بازتاب نور اجسام پس از آن که از لنز عبور می کنند توسط سنسور تصویر دریافت و تبدیل به سیگنال های الکتریکی می شوند و پس از تشکیل تصویر سیگنال ها به واسطه کابل کواکسیال (کابل آنتن) به دستگاه ضبط تصاویر DVR فرستاده می شوند. نکته جالبی که در این دوربین ها وجود دارد این است که سیگنال های ارسالی توسط این دوربین ها توسط تلویزیون هم پشتیبانی شده و شما می توانید به راحتی این دوربین ها را به تلویزیون متصل نمایید.

نسل های بروز تر دوربین های آنالوگ با کیفیت و عملکرد بهتری ارائه می شوند ، به دوربین های آنالوگ HD معروفند که در خانواده خود دوربین های AHD، HD-TVI، HD-CVI، HD-SDI را شامل می شوند. در ادامه بطور خلاصه عملکرد هریک از این دوربین ها را بررسی می کنیم.

 

عملکرد دوربین مداربسته آنالوگ AHD

با رشد تکنولوژی دوربین های آنالوگ با کیفیت بهتری تحت عنوان دوربین های AHD به وجود آمدند. واژه AHD مخفف عبارت Analog High Definition و به معنای دوربین مداربسته انالوگ با کیفیت HD است. دوربین های AHD همانند دوربین های آنالوگ برای انتقال تصویر از کابل کواکسیال استفاده می کنند و تکنولوژی مورد استفاده در این دوربین ها در نوع تصویر و طول مسافت ارسال تصویر بر روی کابل کواکسیال موثر است.

در دوربین های ای اچ دی تمامی تصاویر دریافتی از سنسور تصویر توسط یک چیپ کدگذاری شده و بدین ترتیب تصاویر با کیفیت بالاتر و سرعت بیشتر ارسال می شوند. قیمت اقتصادی و مقرون به صرفه دوربین های ای اچ دی باعث شده مشتریان زیادی از این دوربین ها استقبال کنند.

 

عملکرد دوربین مداربسته آنالوگ HD-TVI

تکنولوژی دوربین مداربسته HD-TVI یک تکنولوژی آنالوگ و با کیفیت بالا برای انتقال تصاویر است و مخفف عبارت High Definition Transport Video Interface و به معنای رابط گرافیکی انتقال با کیفیت بالاست. کیفیت تصویر در این دوربین ها همانند دوربین های AHD برحسب مگاپیکسل بوده که معمولا در رزولوشن های یک تا 8 مگاپیکسلی در بازار عرضه می شوند و کابل کشی آن در بستر کواکسیال انجام میگیرد.

عمکلرد دوربین های تی وی آی بدین صورت است که تصاویر بصورت دیجیتال در چیپ تصویر دوربین تولید و سپس به وسیله یک چیپ کدگذاری، اطلاعات با تکنولوژی HD-TVI کدگذاری شده و برای انتقال آماده می شوند. اطلاعات بصورت سیگنال های HD-TVI به دستگاه دی وی آر فرستاده شده و در آنجا اطلاعات کدگذاری شده توسط یک چیپ دیکدر به اطلاعات دیجیتال تبدیل و برای ضبط و پخش توسط دی وی آر آماده می شوند.

 

عملکرد دوربین مداربسته آناوگ HD-CVI

تکنولوژی دوربین مداربسته HD-CVI و مخفف عبارت High Definition Composite Video Interface و به معنای رابط گرافیکی کامپوزیت با کیفیت بالست که ابداع کننده اصلی آن کمپانی داهوا بود. دوربین های مجهز به این تکنولوژی دارای کیفیت بالا و در کیفیت تصویر 1 مگاپیکسل تا 8 مگاپیکسلی هستند. کیفیت تصویر بالا و در مقابل قیمت پایین از ویژگی های این نوع دوربین هاست.

 

نحوه عملکرد دوربین مداربسته آنالوگ HD-SDI

تکنولوژی دوربین مداربسته HD-SDI نوع دیگری از تکنولوژی آنالوگ است که نخفف عبارت High Definition Serial Digital Interface و به معنای رابط دیجیتال سریال با کیفیت بالاست. این تکنولوژی به وز شده از تکنولوژی آنالوگ به گونه ای راحی شده است که تصاویر دوربین مداربسته را بدون فشرده سازی با کیفیت بالا اما در مسافت کمتر منتقل می کند. ابداع کننده تکنولوژی HD-SDI کمپانی سونی است که در ایران از محبوبیت و سهم کمتری برخوردار است.

 

نحوه عملکرد دوربین تحت شبکه

تا به اینجا با عملکرد دوربین مداربسته آنالوگ و انواع آن آشنا شدیم اما ممکن است برای شما سوال باشد که دوربین مداربسته تحت شبکه چگونه کار می کند ؟ تکنولوژی بکار رفته در دوربین های تحت شبکه بسیار پیچیده تر از تکنولوژی دوربین های آنالوگ است و تصاویر ارسالی توسط دوربین ها را در بستر کابل شبکه انتقال می دهند. دوربین های تحت شبکه کیفیت بسیار بلایی داشته و معمولا به تکنولوژی های بروز دنیا مجهز هستند از این رو دارای قیمت بالاتری بوده و معمولا برای پروژه های بزرگ و وسیع مانند کارخانجات ، فرودگاهها، بزرگراه ها و… مورد استفاده قرار میگیرند. اما چنانچه کیفیت اولویت بیشتری برای مشتری داشته باشد و قیمت بالا چندان مهم نباید می توان از این دوربین ها در پروژه ها کوچک و متوسط و حتی منازل استفاده کرد.

 

جمع بندی دوربین مداربسته چگونه کار می کند

در این مقالعه از تیزبین با چگونگی عملکرد دوربین مداربسته آشنا شدیم و شما با انواع دوربین مداربسته از نظر نوع تکنولوژی ، کیس و بدنه و… آشنا شدید. ضمن اینکه در این مقاله شما عزیزان تفاوت عملکردی بین دو دسته اصلی دوربین مداربسته یعنی دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته تحت شبکه به طور کامل آشنا شدید.

دوربین مداربسته اصفهان ، خرید و نصب دوربین مداربسته

باتوجه به گستردگی محصولات نظارتی دوربین مداربسته و وجود شرکت های مختلف ارائه دهنده خدمات نصب دوربین مداربسته، خرید دوربین مداربسته اصفهان و یافتن نصاب دوربین مداربسته در اصفهان برای مشتریان چالش برانگیز شده است. لذا چنانچه قصد خرید دوربین مداربسته دارید می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با شماره های 09130141311 – 03152421311 تماس بگیرید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.