دوربین مداربسته

دوربین مداربسته HD-CVI چیست ؟

دوربین مداربسته

با توجه به اینکه دوربین مداربسته یک وسیله نظارتی بوده و خرید و نصب دوربین مداربسته با هدف نظارت و کنترل محیط ، تردد خودرو یا افراد ، کنترل ورود و خروج و… انجام می گیرد بنابراین لازم است در هنگام خرید دوربین مداربسته به مواردی مانند کیفیت و رزرولوشن دوربین مداربسته، دید در شب دوربین مداربسته ، برد دید در شب ، نوع لنز و… توجه ویژه داشته باشید.

نسل اولیه دوربین های مداربسته ، دوربین مداربسته آنالوگ بودند که بسیار کیفیت پایینی داشتند و تصویری با کیفیت پایین به مشتری تحویل می دادند با این حال همچنان دوربین های مداربسته آنالوگ در بازار وجود دارند و اتفاقا سهم بزرگی از بازار دوربین مداربسته را به خود اختصاص داده اند اما نه دوربین های کم کیفیت بلکه دوربین هایی با کیفیت بالا و در عین حال قیمت اقصتادی و مقرون بصرفه !

متخصصان برای رفع مشکل پایین بودن کیفیت در دوربین های نسل های اولیه ، دست بکار طراحی استاندارد های جدید برای دوربین های آنالوگ شدند و در حال حاضر تکنولوژی های AHD، HD-TVI ، HD-CVI و HD-SDI را برای بهبود کیفیت دوربین های آنالوگ ارائه می کنند. در این مقاله قصد داریم تکنولوژی HD-CVI که اولین ابداع کننده آن کمپانی بزرگ داهوا بوده است را بررسی کنیم. 

آنچه در این مقاله می خوانیم :

دوربین مداربسته HD-CVI چیست ؟

تکنولوژی HD-CVI در دوربین های مداربسته مخفف عبارت High Definition Composite Video Interface و به معنای رابط فشرده سازی فیلم با وضوح بالاست که برای اولین بار توسط داهوا به ثبت رسیده است. در تکنولوژی HD-CVI سیگنال های فشرده شده بر بستر کابل کواکسیال انتقال داده می شوند.

دوربین های مداربسته HD-CVI در واقع نسل ارتقا یافته دوربین های آنالوگ هستند که دارای کیفیت تصویر بسیار بالاتر هستند و می توانند با استفاده از کابل کواکسیال در مسافت های طولانی تر مورد استفاده قرار بگیرند. دوربین هایHD-CVI برای پروژه های کوچک و متوسط مانند منازل ، مغازه ها، فروشگاه ها و افرادی که بودجه کمی برای خرید دوربین مداربسته دارند مناسب است.

 

علت پیدایش تکنولوژی HD-CVI

همانطور که پیش تر اشاره کردیم ، دوربین های مداربسته آنالوگ قدیمی تیوی لاینی کیفیت تصویر بسیار پایینی داشت و در بهترین حالت تصویر با کیفیت 0.6 پیکسل ارائه می داد که فاجعه بود. به همین خاطر برای رفع این مشکل و بهبود کیفیت تصویر متخصصان دست بکار شدند و برای اولین بار تکنولوژی HD-CVI در بستر کابل کشی کواکسیال توسط کمپانی داهوا ابداع شد.

در ابتدا دوربین های مداربسته HD-CVI در رزولوشن های باز هم نسبتا پایین 720 و 1 مگاپیکسل ارائه شدند اما بعد ها این صنعت توسعه یافت و در حال حاضر تا رزولوشن 8 مگاپیکسلی نیز تولید و در بازار عرضه می شوند. امروزه تکنولوژی دوربین مداربسته آنالوگ HD-CVI به قدری پیشرفته شده اند که قادرند در بستر کابل کواکسیال و تنها از طریق یک کابل کواکسیال علاوه بر انتقال تصویر صوت را هم به دستگاه ضبط تصاویر بفرستند. 

 

تکنولوژی HD-CVI چگونه کار می کند ؟

اگرچه تکنولوژی HD-CVI یک تکنولوژی آنالوگ است اما در مقایسه با تکنولوژی آنالوگ تیوی لاینی (تکنولوژی قدیمی) بسیار تغییر کرده و علاوه بر اعمال تغییرات در نوع کدگذاری به منظور افزایش میزان پهنای باند اطلاعات منتقل شده، سیستم کدگذاری جدیدی به جهت انتقال همزمان تصویر و صوت را فراهم کرده است.

در سیستم HDCVI تصاویر بصورت دیجتال در برد تصویر دوربین تشکیل شده و پس از آن به وسیله یک تراشه کدگذاری اطلاعات با تکنولوژی HDCVI کدگذاری شده و برای انتقال آماده می شوند. سپس این اطلاعات بر بستر کابل کواکسیال و از طریق کابل کواکسیال تا دستگاه ضبط تصاویر ارسال شده و در آنجا اطلاعات توسط یک دیکدر به سیگنال دیجیتال تبدیل و برای ضبط و پخش توسط دستگاه آماده می شوند.

جمع بندی دوربین مداربسته HD-CVI چیست

در این مقالعه از تیزبین با چگونگی عملکرد دوربین مداربسته آنالوگ HD-CVI آشنا شدیم و شما با تکنولوژی بکار رفته در این دوربین مداربسته آشنا شدید. ضمن اینکه در این مقاله شما عزیزان تفاوت عملکردی بین دو دسته اصلی دوربین مداربسته یعنی دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته تحت شبکه به طور کامل آشنا شدید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.