دوربین مداربسته

دوربین مداربسته چشم ماهی یا Fisheye چیست ؟

دوربین چشم ماهی ( fisheye )

دوربین مداربسته چشم ماهی یا همان دوربین fisheye به دوربین های نظارتی گفته می شود که لنز آن عملکردی مشابه با چشم ماهی را داردو ب همین دلیل چشم ماهی نامگذاری شده است. دوربین مداربسته چشم ماهی در دو تکنولوژی آنالوگ و تحت شبکه تولید و در بازار وجود دارند. لنز دوربین های مداربسته چشم ماهی ثابت بوده ام لنزی فوق عریض است که قادر است تصاویری با حالت دایره ای و زاویه دید 180 درجه و 360 درجه  را ارائه دهد. در این مقاله به طور مفصل به بررسی دوربین مداربسته چشم ماهی و کاربرد آن می پردازیم.

آنچه در این مقاله می خوانیم :

انواع دوربین چشم ماهی

دوربین مداربسته چشم ماهی همانند سایر دوربین های مداربسته معمولی از نظر نوع تکنولوژی در دو دسته تحت شبکه و آنالوگ تولید و در بازار وجود دارند.

دوربین چشم ماهی تحت شبکه

دوربین مداربسته چشم ماهی تحت شبکه در واقع همان دوربین مداربسته fisheye با اتصال بی سیم و باسیم است. در اتصال بی سیم ، این دوربین با استقاده از کابل شبکه به دستگاه ضبط تصاویر متصل شده و قادر است تصاویر باکیفیت از محیط را ثبت و ضبط کند. معمولا دوربین چشم ماهی تحت شبکه از دوربین مداربسته آنالوگ گران قیمت تر است. نوع دیگری از دوربین چشم ماهی تحت شبکه وجود دارد که بصورت بی سیم بوده و تصاویر را بر روی یک رم ذخیره می کند.

دوربین چشم ماهی آنالوگ

دوربین چشم ماهی آنالوگ همانند دوربین مداربسته آنالوگ معمولی با استفاده از کابل کواکسیال تصاویری  با تکنولوژی های مختلف AHD، HDTVI و HDCVI را ارائه می دهد. دوربین مداربسته فیش آی آنالوگ یک دوربین مداربسته با قیمت مقرون بصرفه به حساب می آید.

کاربرد دوربین مداربسته چشم ماهی

بیشتر کاربرد دوربین مداربسته چشم ماهی برای نظارت محسوس یا نامحسوس در اماکن وسیع و محیط های بزرگ مانند فرودگاه ها ، اماکن تجاری بزرگ ، سالن های کنسرت ، موزه ها و… می باشد. با نصب دوربین مداربسته چشم ماهی در فضاهای هم سطح و وسیع ف امکان دریافت تصاویری 360 درجه از محیط امکان پذیر است.

برخی اوقات محیط مورد نظر به قدری بزرگ است که برای تحت پوشش قرار دادن تمام نقاط نیاز به چندین دوربین مداربسته معمولی داریم گاها استفاده از دوربین مداربسته چشم ماهی می تواند در این مواقع کارساز باشد و بدین ترتیب لزوم استفاده از چندین دوربین مداربسته برای پوشش دهی کامل محیط را از بین برده و تصاویر دایره ای شکل در تمام جهات و با زاویه 360 درجه را با کمترین هزینه به عنوان خروجی ارائه دهد.

نکته ای که بایستی در هنگام خرید دوربین fisheye به آن توجه کنید این است که دوربین های فیش آی در دید در شب کمی ضعیف بوده و بایستی در محیطی با نور مناسب نصب شود.

دید در شب دوربین fisheye

دوربین های مداربسته فیش آی در قابلیت دید در شب دارای ضعف هستند و معمولا در محیط هایی با نور کم تصاویری مناسب ارائه نمی دهند اما در برخی از مدل ها چنانچه از فناوری IR استفاده شده باشد ، تصاویر در شب با کیفیت بالا ضبط می شوند. فلذا نصب دوربین چشم ماهی در محیط های کم نور چندان توصیه نمی شود.

.

نکات مهم در نصب دوربین چشم ماهی

 

  • در هنگام نصب دوربین مداربسته فیش آی دقت کنید که دوربین در مرکز مکان مورد نظر نصب و مستقر شود.
  • با توجه به اینکه دوربین های فیش آی در سقف و در ارتفاع نصب می شوند برای داشتن تصاویری با جزییات و با کیفیت بالا بهتر است دوربین مداربسته با کیفیت و رزولوشن بالا خریداری نمایید تا در نهایت تصویر با کیفیت بالا دریافت کنید.
  • دقت کنید که دوربین مداربسته چشم ماهی را حتما در مرکز نصب نمایید با نصب دوربین مداربسته فیش آی در گوشه ها زاویه دید مناسبی نخواهید داشت و بالطبع ویو تصویر خوبی ندارید.
  • دوربین های چشم ماهی را در مکان هایی با نور یکدست و مناسب نصب کنید. درصورت وجود نورهای متنوع و یا عدم نور کافی با افت کیفیت تصویر روبرو خواهید شد.
  • دوربین مداربسته چشم ماهی مناسب برای مکان هایی با ارتفاع حداکثری 6 متر است فلذا توصیه می شود دوربین مداربسته را در مکان هایی که ارتفاع سقف آن کمتر از 3 متر است نصب نکنید. بهترین ارتفاع برای نصب دوربین فیش آی بین 3 تا 6 متر است.
  • دوربین های fisheye قادرند تصاویر با زاویه 180 و 360 درجه ارائه دهند بنابراین برای بهره مندی حداکثری از این زاویه دید وسیع بهتر است دوربین در محلی یکدست و هم سطح مستقر شود.

 

ویژگی های ضروری دوربین های Fisheye

توجه داشته باشید که در هنگام خرید دوربین مداربسته چشم ماهی ، دوربین مجهز ه ویژگی و قابلیت ها زیر باشد :

 

  • مقاومت در برابر شرایط نامساعد آب و هوایی
  •  

نکات مهم در هنگام خرید دوربین fisheye

دوربین مداربسته اصفهان ، خرید و نصب دوربین مداربسته

باتوجه به گستردگی محصولات نظارتی دوربین مداربسته و وجود شرکت های مختلف ارائه دهنده خدمات نصب دوربین مداربسته، خرید دوربین مداربسته اصفهان و یافتن نصاب دزدگیر اماکن (دزدگیر منزل – دزدگیر مغازه) در اصفهان برای مشتریان چالش برانگیز شده است. لذا چنانچه قصد خرید دوربین مداربسته دارید می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با شماره های 09130141311 – 03152421311 تماس بگیرید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.