دوربین مداربسته

چگونه آی پی دوربین مداربسته را پیدا کنیم ؟

نحوه پیدا کردن آی پی

همراهان همیشگی مجموعه تیزبین سلام، در مقاله امروز به روش های پیدا کردن آی پی دوربین مداربسته می پردازیم . اما آی پی دوربین مداربسته چیست ؟ در کدام نوع از دوربین ها، آی پی وجود دارد و اصلا آی پی به چه دردی میخورد ؟ لزوم پیدا کردن آی پی در دوربین مداربسته چیست ؟ 

دوستان عزیز موضوع آی پی دوربین مداربسته و پیدا کردن آی پی دوربین مداربسته تنها مختص کاربران و مشتریانی است که سیستم مداربسته تحت شبکه دارند و دوربین های مداربسته آنها از نوع تحت شبکه هستند به همین خاطر هنگام راه اندازی اولیه یکی از مهم تری کارهایی که باید انجام دهیم پیدا کردن آی پی دوربین مداربسته است البته این کار توسط نصاب انجام می شود اما ممکن است افرادی بخواهند از چگونگی یافتن آی پی دوربین ها اطلاع داشته باشند.

آنچه در این مقاله می خوانیم :

پس متوجه شدیم که برای راه اندازی دوربین های تحت شبکه بایستی ابتدا آی پی دوربین را پیدا کرد تا بتوان پیکربندی دوربین را انجام داد. روش های مختلفی برای دستیابی به آی پی دوربین مداربسته وجود دارد که ما در این مقاله 4 روش رایج ، سریع و آسان را بیان می کنیم.

روش های پیدا کردن آی پی دوربین مداربسته

همانطور که در بالا اشاره شد پیدا کردن IP دوربین مداربسته تنها برای کاربران سیستم مداربسته تحت شبکه است لذا چنانچه دوربین های مداربسته شما از نوع آی پی (تحت شبکه) هستند، با پیدا کردن IP سر و کار دارند.

مطالعه کاتالوگ محصول یا بازدید سایت

یکی از آسان ترین و در دسترس ترین روش های پیدا کردن آی پی دوربین مداربسته مطالعه کاتالوگ دوربین است. در هر کاتالوگ اطلاعات کاملی راجع به محصول گفته می شود که آی پی دوربین نیز جز آن است. بنابراین می توانید با مطالعه کاتالوگ به آی پی دسترسی پیدا کنید.

اگر به هر دلیلی به کاتالوگ دسترسی ندارید می توانید با یک سرچ ساده اسم برند دوربین و مراجعه به سایت برند دوربین خود به آی پی دسترسی پیدا کنید. در صورت عدم وفقیت در مراحل بالا با یک تماس با پشتیبانی محصول خود می توانید آی پی دوربین را جویا شوید.

پیدا کردن IP از طریق دستگاه NVR

یکی دیگر از روش های رایج و ساده برای اینکه چگونه آی پی دوربین مداربسته را پیدا کنیم ، پیدا کردن آی پی از طریق دستگاه ضبط تصاویر NVR است. به همین منظور کافیست به منوی دستگاه NVR خود رفته و از انجا وارد بخش Registration یا Remote شوید تا شروع به شناسایی دوربین های تحت شبکه نماید. (در بخش registration عملیات شناسایی دوربین ها انجام میگیرد).

چنانچه دوربین مداربسته به شبکه اضافه نشده است می توانید بصورت دستی آن را اضافه کنید. با کلیک بر روی گزینه Device Search آی پی تمام دوربین ها را مشاهده می کنید در کنار ای پی دوربین ها ایکنی قرار داده شده است که با کلیک بر روی آیکن می توانید ip را تغییر دهید.

درصورتیکه آی پی دوربین مداربسته را بصورت دستی ایجاد کرده اید حتما دقت داشته باشید ای پی تکراری به دوربین ها نداده باشید چرا که در صورت تکراری بودن ای پی ها در شبکه دستگاه خطا می دهد. آی پی هر دوربین بایستی یکتا، یونیک و منحصربفرد باشد. (هر دوربین یک آی پی)

پیدا کردن آی پی از طریق نرم افزار

معمولا دوربین های مداربسته تحت شبکه، هنرم افزاری برای کامپیوتر هم  دارند که این نرم افزار ها قادرند دوربی های تحت شبکه را شناسایی کنند معمولا این نرم افزار ها امکان جستجوی آی پی دوربین در هر رنج شبکه را دارند بنابراین لازم نیست آی پی کامپیوتر را برای شناسایی دوربین ها تغییر داد. یکی دیگر از قابلیت های کاربردی این نرم افزار ها امکان دسترسی به تصاویر دوربین ها و همچنین دسترسی به تنظیمات دوربین از طریق کامپیوتر است.

نرم افزار SADP

برای پیدا کردن ip دوربین مداربسته نرم افزارهای آی پی اسکنر و نرم افزارهای متفاوتی ارائه شده است که این نرم افزارها بسته به برند و سازنده دوربین متفاوت هستند. یکی از رایج ترین نرم افزارها که برای دوربین مداربسته هایک ویژن طراحی شده است نرم افزار SADP می باشد که کافیست نرم افزار را بر روی کامپیوتر دانلود و نصب کرده سپس د.وربین مداربسته هایک ویژن یا دستگاه NVR خود را به لپ تاپ یا کامپیوتر متصل نمایید.

توجه داشته باشید درصورتیکه دوربین یا NVR شما به سوییچ متصل است می توانید بجای اتصال دوربین یا NVR به لپ تاپ، لپ تاپ را به سوییچ متصل کنید. پس از اتصال لپ تاپ به سوییچ نرم افزار SADP بطور خودکار آی پی دوربین و مدل دستگاه و دوربینی که به سوییچ متصل هستند را پیدا می کند.

چنانچه قصد تغییر آدرس آی پی دوربین به کلاس آی پی شبکه لوکال خود را دارید بایستی روی نرم افزار SADP کلیک راست و  بر روی گزینه Run As Administrator کلیک نمایید در سمت راست پنجره باز شده گزینه های مختلفی از جمله IP Address وجود دارد که می توانید آن را تغییر دهید. همواره به این نکته توجه داشته باشید که آی پی تکراری به دوربین یا دستگاه ندهید.

 

نرم افزار IW2

نرم افزار IW2 برای دوربین های مداربسته با برند متفرقه طراحی و در دسترس کاربران قرار داده شده است که به کمک این نرم افزار می توان آی پی دوربین ها را پیدا کرد.با دانلود و نصب نرم افزار و اتصال کامپیوتر به شبکه (یا ازطریق اتصال لپ تاپ به سوییچ یا اتصال دوربین یا دستگاه NVR به لپ تاپ یا کامپیوتر) می توان شبکه داخلی را اسکن و به آی پی تمام دوربین ها دسترسی پیدا کرد.

هنگام اجرای نرم افزار IW2 با کلیک بر روی دکمه next نرم افزار بصورت خودکار تمامی دوربین های موجود در شبکه را شناسایی می کند ضمن اینکه می توانید سایر اطلاعات از جمله firmware version، IP Address و… را مشاهده کنید.

 

ریست دوربین مداربسته برای یافتن IP

اگر به هر دلیلی آی پی دوربین مداربسته تغییر داده شده باشد و شما نتوانستید از طریق یکی از روش های گفته شده در متن بالا به ای پی دوربین مداربسته دسترسی پیدا کنید آخرین راهکار ریست کردن دوربین مداربسته است. معمولا دکمه ریست دوربین مداربسته بصورت سخت افزاری بر روی بدنه دوربین قرار دارد و شما می توانید با نگه دارشتن دکمه ریست، دوربین را به تنظیمات کارخانه برگردانید.

 

 

Camera Manufacturer

Username

Default Password

Default IP

Axis

root

Pass/EMPTY

192.168.0.90

Brickcom

admin

admin

192.168.1.1

Canon

root

Model # of camera

192.168.100.1

Dahua

admin

admin

192.168.1.108

Dahua

888888

888888

192.168.1.108

Dahua

666666

666666

192.168.1.108

DVtel

Admin

1234

192.168.0.250

HIKVision

admin

12345

192.0.0.64

Honeywell

administrator

1234

DHCP

Panasonic

admin

12345

192.168.0.253

Panasonic

admin1

password

192.168.0.253

Samsung

root

4321

192.168.1.200

Samsung

root

admin

192.168.1.200

Samsung

admin

4321

192.168.1.200

Samsung

admin

1111111

192.168.1.200

Sanyo

admin

admin

192.168.0.2

Sony

admin

admin

192.168.0.100

Toshiba

root

ikwb

192.168.0.30

 

جمع بندی پیدا کردن ip دوربین مداربسته

در این مقاله از تیزبین روش های پیدا کردن آی پی دوربین مداربسته در یک سیستم تحت شبکه را یاد گرفتیم و شما با انواع روش های پیدا کردن ip دوربین مداربسته آشنا شدید تا در صوت نیاز از طریق یکی از روش های گفته شده آی پی را پیدا یا تغییر دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.