دوربین مداربسته

راهنمای انتخاب بهترین دوربین مداربسته برای مکان صنعتی

بهترین دوربین مداربسته برای مکان صنعتی - بهترین دوربین مداربسته در مبارکه

امروزه استفاده از سیستم دوربین مداربسته به منظور تامین و ارتقا امنیت و همچنین رصد محل مورد نظر یک امر ضروری است. دوربین های مداربسته در انواع محیط های بیرونی مانند بزرگراه ها، خیابان ها و …، و در محیط های داخلی مثل منازل، محل کسب و کار و ادارت قابل نصب و راه اندازی هستند. در این مقاله قصد داریم به بررسی دوربین مداربسته برای مکان صنعتی بپردازیم.

دوربین مداربسته صنعتی یا جعبه ای چیست؟

کلمه “صنعتی” اضافه شده در ادامه دوربین مداربسته اشاره به مقاوم بودن این نوع دوربین ها در برابر شرایط جوی سخت آب و هوایی، گرد و غبار و… دارد. برخی از متخصصین در زمینه سیستم های امنیتی و حفاطتی دوربین های بولت را نیز جز دوربین های مداربسته صنعتی می دانند، چرا که این دوربین ها از مقاومت بالایی در برابر شرایط سخت دارند.
دوربین های مورد استفاده برای مکان صنعتی معمولا دوربین هایی هستند که به شکل مستطیل و باکس می باشند و جنس بدنه آنها اغلب از فلز یا پلاستیک است. دوربین های صنعتی قابل نصب در فضاهای بیرونی و داخلی است، به گونه ای که اگر قصد داشته باشید این دوربین ها را در محیط بیرونی نصب کنید لازم است تا دوربین را درون یک کاور و پایه صندوقی ip66 قرار دهید.

این نوع دوربین ها قابل نصب در محیط های تجاری، صنعتی بوده البته در برخی موارد برای منازل مسکونی و ادارات نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع دوربین مداربسته صنعتی

دوربین های صنعتی به طور کلی به 3 دسته اصلی تقسیم می شوند:
• دوربین مداربسته آنالوگ صنعتی
• دوربین مداربسته تحت شبکه صنعتی
• دوربین مداربسته AHD صنعتی

بررسی دوربین های مداربسته جعبه ای

قابلیت دید در شب

در حالت عادی این دوربین ها لنز دید در شب IR را ندارند با این حال این دوربین ها قادرند تصاویر را در نور بسیار کم دریافت و ضبط کنند، اما برای مشاهده تصاویر ضبط شده در شب با کیفیت بالا لازم است از لنزهایی استفاده شود که بتوانند در شب تصاویری با کیفیت ضبط کنند.

زاویه دید دوربین های مداربسته صنعتی

زاویه دید این دوربین ها بسیار محدود است و باید در نظر داشته باشید محدوده و مکانی که می تواند توسط این دوربین ها مورد کنترل قرار بگیرد وسعت زیادی نخواهد داشت و تصاویر را در محدوده خاصی قادر است ضبط کند. پس در هنگام خرید این نوع دوربین ها به این ویژگی توجه کنید و در صورت نیاز لنز جداگانه تهیه نمایید.

در این نوع دوربین ها دو ویژگی اهمیت خاصی دارند که باید به آنها توجه کرد:
• نوع لنز پایه: معمولا پایه لنز دوربین های باکس(جعبه ای) یکی از مدل های C و CS است که در هنگام انتخاب باید به آن توجه شود.
• میزان رزولوشن قابل پشتیبانی: میزان رزولوشن قابل پشتیبانی لنزها بر اساس سطح اعوجاج آنها انتخاب می شود، برای دوربین های دیجیتال که کیفیت تصویر آنها به مگاپیکسل سنجیده می شود از لنزهایی استفاده می شود که از نطر کیفیت و قیمت، نسبت به دوربین های مداربسته آنالوگ گران تر و باکیفیت تر هستند.

لنز دوربین

لنز این نوع دوربین ها بصورت جداگانه تهیه و بر روی دوربین نصب می شوند. پس در هنگامی که ما لنز را بصورت مجزا تهیه می کنیم، می توانیم کیفیت لنز، زاویه دید، میزان زوم و سختی که آن محیط برای تصویر برداری دارد را تنظیم کرد و این از مزایای این کار می باشد.

کاربرد دوربین های صنعتی

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، این دوربین ها از مقاومت بسیار زیادی برخوردار هستند و در برابر شرایط سخت آب و هوایی، گرد و غبار، برف و باران پایدار می باشند. این دوربین ها قابل نصب در محیط های داخلی و بیرونی(دوربین داخل کاور قرار می گیرد)، مکان های صنعتی، تجاری و در برخی مواقع در مکان های اداری و مسکونی نیز نصب و راه اندازی می شوند.

مزایای استفاده از دوربین های صنعتی

تامین و ارتقا امنیت محل مورد نظر:باتوجه به اینکه با استفاده از دوربین ها می توانیم محل مورد نظر را کنترل و نظارت کنیم، در هنگام وقوع حادثه و یا جرمی می توان افراد حاضر در محل را از وقوع حادثه با خبر کرد و از صدمه مالی و جانی و یا وقوع جرم جلوگیری کنیم.

جلوگیری از سرقت: همانگونه که از نام این دوربین ها مشخص است، این دوربین ها در مکان های صنعتی نصب و بکار برده می شوند، در نتیجه در هنگام سرقت می توان تصویر شخص را رصد و در موقع مناسب علیه شخص استفاده کرد.

کنترل از راه دور توسط دوربین:این دوربین ها هم همانند دیگر دوربین های مداربسته قابلیت کنترل از راه دور را دارند و شما می توانید تصاویر و محیط را بصورت زنده کنترل کنید.

معایب استفاده از دوربین های صنعتی

این دوربین ها به دلیل محدود بودن زاویه دیدشان ممکن است بیشتر مورد توجه افراد سودجو قرار بگیرد و این افراد با پوشاندن صورت خود و انحراف مسیر تررد، خارج از محدود دید حرکت کنند.

4.5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *