دوربین مداربسته

مکانیزم AGC در دوربین مداربسته

مکانیزم AGC - نصب و تعمیر دوربین مداربسته و دزدگیر اماکن

AGC مخفف عبارت Automatic Gain Control و به معنای کنرل کننده خودکار نور و کیفیت تصاویر دوربین مداربسته می باشد. امروزه این مکانیزم در بیشتر دوربین های مداربسته وجود دارد و بر روی قیمت دوربین های مداربسته نیز تاثری ندارد. اگرچه در گذشته این مکانیزم، یک مکانیزم پیشرفته محسوب میشد و می توان گفت بر روی قیمت دوربین ها تا حدودی تاثر می گذاشت.

عملکرد AGC چگونه است؟

تکنولوژی AGC امروزه در تمامی دوربین های مداربسته بکار رفته و کاربران می توانند با تنظیم خاموش یا روشن کردن این قابلیت از این تکنولوژی استفاده کنند.

همه ما می دانیم که وجود نور کافی و مناسب در محیط برای ضبط تصاویر با کیفیت بسیار اهمیت دارد. زمانی که نور در محیط نصب دوربین مداربسته کم می شود، دیافراگم دوربین مداربسته بازتر شده و دوربین مداربسته با تولید و تقویت سیگنال های ویدیویی سعی در جبران کمبود نور در محیط و پر نور کردن تصاویر می کند. کاربران با فعال نمودن قابلیت Automatic Gain Control باعث می شوند دامنه دینامیکی بصورت الکترونیکی بهبود یابد.

مزیت این تکنولوژی این است که با مکانیزم agc شما می توانید زمانی که نور محیط کاهش می یابد نیز تصاویر با کیفیت و درخشان داشته باشید اما این مکانیزم یک عیب بزرگ نیز دارد، زمانی که این مکانیزم فعال است یک سری نویز های الکترونیکی بصورت دانه های ریز و رنگی بر روی تصاویر به وجود می آید و هرچه میزان تقویت تصاویر دوربین مداربسته بیشتر باشد شدت نویزهای الکترونیکی نیز بیشتر است.

راه حل کاهش نویز الکترونیکی تصاویر

برای رفع این مشکل و کاهش نویز الکترونیکی بوجود آمده بایستی از چیپ تصورهای پیشرفته تر و حساس تر به نور استفاده کنید.

تاثیر نور در تصاویر دوربین مداربسته

چیپ های تصویر دوربین مداربسته از دیدودهای حساس به نور تشکیل شده اند. برای فعال شدن این دیود ها مقدار مشخصی از نور لازم است. زمانی که نور برخورد کرده از محیط نصب دوربین مداربسته بیشتر از بازه مشخص این حسگرها باشد ممکن است چیپ تصویر اشباع شود یا آسیب ببیند. همچنین در صورتی که نور محیط کمتر از بازه مشخص شده باشد حسگرها فعال نمی شوند در نتیجه تصویری ایجاد نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *