دوربین مداربسته

پورت VGA و کاربرد آن در دوربین مداربسته

مشخصات پورت VGA - فروش لوازم جانبی دوربین مداربسته در شهر مبارکه با خدمات پس از فروش

استفاده از دوربین های مداربسته از گذشته تا به کنون پیشرفت چشمگیری داشته و بسیاری از افراد به منظور نظارت بر محل کسب و کار، منزل یا محیط مورد نظر و برقراری امنیت و حفظ آن به استفاده از دوربین های مداربسته نظارتی روی آورده اند. کابل VGA یکی از پورت های ورودی/خروجی قابل استفاده در دوربین مداربسته است که امروز قصد داریم به بررسی این پورت بپردازیم.

معرفی پورت VGA

پورت VGA مخفف عبارت Video Graphics Array و به معنای آرایه گرافیک ویدیو است. این درگاه در سال 1987 ابداع و مورد استفاده قرار گرفت. از این درگاه برای سیستم های انتقال تصاویر آنالوگ استفاده می شود. استفاده از اصطلاح VGA در دوربین های مداربسته برای یکی دو کاربرد زیر است:

  • رزولوشن VGA: این اصطلاح معمولا برای دوربین های تحت شبکه با کیفیت پایین مورد استفاده قرار میگیرد. وقتی شما با عبارت رزولوشن VGA در قسمت مربوط به کیفیت دوربین مداربسته برخوردید، منظور رزولوشن 640*480 می باشد.
  • کانکتور VGA: این کانتکتور یک کانکتور ویدیویی است که بالاترین رزولوشن قابل انتقل توسط این کابل ها 2048*1536 است. فراموش نکنید که برای کیفیت کابل های مورد نیاز با هر رزولوشن، استاندارد خاصی وجود ندارد اما هرچه کابل های با طول کم و با کیفیت بالاتر برای گرفتن رزولوشن های بالا استفاده کنید.

درگاه VGA بیشتر در دستگاه های انتقال تصاویر مثل کامپوتر، ویدئو پروژکتور، مانیتور و تلویزیون مورد استفاده و قابل مشاهده است.

وظیفه پورت VGA چیست؟

درگاه وی جی ای از سه ردیف پورت سوزنی مانند تشکیل شده است که در هرکدام از این ردیف ها 5 پورت سوزنی استفاده شده است. هر کدام از این ردیف ها وظیفه انتقال یک رنگ از رنگ های اصلی (قرمز، سبز و آبی) تصویر را برعهده دارند.

  • ردیف اول وظیفه انتقال رنگ قرمز را برعهده دارد.
  • ردیف دوم وظیفع انتقال رنگ سبز را برعهده دارد.
  • ردیف سوم وظیفه انتقال رنگ آبی را برعهده دارد.

رابط VGA چیست؟

این رابط در ابعاد مختلف از نظر طول کابل و همچنین ضخامت آن در بازار عرضه می شود، این کابل ها هرکدام کیفیت های متفاوتی نیز دارند که لازم است با توجه به نیاز کابل مورد نظر را انتخاب و خریداری کنید.  مطابق شکل زیر این پورت دارای دو سر نری و مادگی است. سر نری که دارای پین است روی کابل قرار میگیرد که برای سفت کردن در دو طرف آن دو عدد پیچ تعبیه شده است. سر مادگی برای قرار گرفتن پین ها دارای حفره هایی است، همچنین دو عدد پیچ سر نری است.

معمولا قسمت مادگی بر روی دستگاه ورودی/خروجی قرار دارد.

یک پورت mini VGA نیز در کنار این درگاه و معمولا به منظور اتصال لپ تاپ در کنار این کابل قرار دارد و تفاوت آن با VGA معمولی تعداد پین ها (14 پین)و ابعاد آن(کوچکتر) است.

کیفیت تصاویر VGA

درگاه VGA یکی از قدیمی ترین پورت های انتقال تصاویر می باشد که برای سیستم های انتقال تصاویر آنالوگ استفاده می شود. بیشترین رزولوشنی که این درگاه قادر به انتقال آن است 1536*2048 می باشد که تصاویر با کیفیت قابل قبولی را در مانیتورهای کوچک تحویل می دهد. اما در مانیتورهای بزرگ(منظور ابعاد مانیتور است)، پایین بودن کیفیت تصاویر به نسبت درگاه های دیجیتالی جدید مانند HDMI به خوبی احساس می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *