دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته نظارتی یا CCTV + هرآنچه باید درمورد آن بدانید

دوربین های مداربسته یا به اصطلاح cctv-فروش دوربین مداربسته در مبارکه
CCTV یا دوربین مداربسته چیست؟

CCTV مخفف عبارت Closed Circuit Television به معنی تلویزیون مداربسته(دوربین مداربسته) میباشد. کلمه CCTV در بین مخاطبان و همکاران سیستم های امنیتی و حفاظتی کلمه ای حرفه ایست که در روزمره از آن استفاده می شود.

تلویزیون مداربسته متشکل از مجموعه ای است که در کنار هم برای دستیبابی به هدفی مشترک (داشتن تصاویر و رصد کردن محیط موردنظر)، توسط دوربین های ویدیویی به تصویر برداری و انتقال تصاویر برای نمایش محدود می پردازد.

تلویزیون مداربسته از نظر نوع سیگنال به دوربین های آنالوگ، دوربین IP(تحت شبکه) و دوربین های دو منظوره تقسیم می شوند.

تاریخچه دوربین های مداربسته

اولین سیستم های حفاظتی و نظارتی دوربین های مداربسته در سال 1942 در آلمان توسط یک مهندس آلمانی به نام “والتر بوچ” و با هدف فرآیند تولید موشک های فاو آلمان توسط شرکت زیمنس نصب و راه اندازی شد. در آمریکا، شهر نیویورک(شرکت VERICON) نیز برای نخستین بار در سال 1968، با هدف مبارزه با جرم و جنایت دوربین های مداربسته بکار گرفته شد. نکته قابل توجه این عرضه تجاری، عدم نیاز به هرگونه مجوز از سازمان های دولتی بود.

مردم در ابتدا برای استفاده از دوربین های مداربسته ترس زیادی داشتند اما با مرور زمان به نقش کاربردی و غیرقابل انکار این سیستم ها در تامین امنیت پی بردند. بعد از گذشت سال های طولانی و پیشرفت چشمگیر در این عرصه، دوربین ها بر روی بدنه موشک ها و ماهواره ها نصب می شدند تا صدا و تصاویر ارسالی را به گیرنده های مستقر در زمین برسانند.

امروزه نیز از این سیستم های امنیتی- نظارتی برای تامین امنیت در اماکن پر تردد از جمله فرودگاه ها، اماکن عمومی، زندان ها، مدارس، اماکن پر خطر، طلا فروشی و مکان های دیگری که نیاز به کنترل و نظارت دارند استفاده می شود. طبق آمار در مکان هایی که دوربین های مداربسته نصب شده اند وقوع جرم و جنایت کاهش یافته، به دلیل اینکه مجرم می داند که در اتاق های مانیتورینگ رصد می شود.

انواع دوربین مداربسته

از نظر نوع سیگنال – از نظر شکل و کاربرد – از نظر پوشش

همانطور که در بالا اشاره کردیم دوربین های مداربسته از نظر چگونگی سیگنال به دسته های آنالوگ، تحت شبکه و دو منظوره تقسیم می شوند. در ادامه درمورد هرکدام از این دوربین ها به همراه مزایا و معایب، توضیحاتی ارائه شده است. با ما همراه باشید.

دوربین های مداربسته آنالوگ

دوربین های مداربسته آنالوگ نخستین نسل از دوربین های مداربسته می باشند. ارسال و دریافت اطلاعات در این دوربین ها توسط امواج آنالوگ صورت می گیرد. منظور از اطلاعات ارسالی همان صدا و تصویر است. انتقال صوت و تصویر هرکدام به وسیله یک کابل دو رشته ای جداگانه انجام می گیرد. بعلاوه برای جلوگیری از نویز بر روی سیم اصلی، یک رشته از این سیم ها نقش جلوگیری را ایفا می کند. تصاویر ضبط شده توسط کابل کواکسیال rg59به دستگاه DVR ارسال می شود،ر آن سمت دستگاه DVR تصاویر آنالوگ را دریافت و به یجیتال تبدیل و ذخیره می کند. در سمت دیگر یک نمایشگر برای نمایش تصاویر رصد شده لازم است تا به طور مستقیم به دستگاه ضبط کننده(dvr) متصل شود. این دستگاه امکان کنترل و ارتباط دیجیتال با شبکه را نیز فراهم می کند.

بحث دیگری که در ستفاده از این دوربین ها مطرح است کیفیت تصاویر ضبظ شده برای نمایش است. به دلیل ارسال و دریافت اطلاعات به شکل آنالوگ در این دوربین ها، و در معرض نویز بودن امواج آنالوگ، کیفیت تصاویر دوربین های مداربسته به شدت تحت تاثیر قرار میگیرند. راه حل ارائه شده برای رفع این مشکل استفاده از تجهیزات و کابل های باکفیت می باشد. اگرچه بیشتر ارگان ها و سازمان ها به دوربین های تحث شبکه(آی پی) روی آورده اند اما دوربین های مداربسته به دلیل قیمت نسبتا پایین هنوز در بین مردم و بازار ایران محبوب است و مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای دوربین های مداربسته آنالوگ

 • قیمت نسبتا پایین
 • سادگی در نصب نسبت به دوربین های دیجیتال
 • تنوع بسیار زیاد در بازار

معایب دوربین های مداربسته آنالوگ

 • هزینه بالا برای سیم کشی
 • کیفیت پایین تر نسبت به دوربین های دیجیتال
 • کیفیت پایین و ناامن در ارتباط بی سیم
 • نویزپذیری به دلیل استفاده از سیستم آنالوگ
دوربین های تحت شبکه آی پی(IP)

نسل جدیدی از دوربین های مداربسته موجود در بازار دوربین های مداربسته تحت شبکه هستند. این سیستم ها همانظور که از اسمشان مشخص است و برخلاف دوربین های مداربسته آنالوگ از همان ابتدا برای انتقال و دریافت اطلاعات (صوت و تصویر)از امواج کاملا دیجیتال استفاده می کنند.

به علاوه این دوربین ها همانند کامپیوتر عمل کرده و قادر است پردازش تصاویر را در خود دوربین انجام بدهد. از دیگر ویژگی این سیستم های مداربسته این است که تحت شبکه و بستر شبکه کنترل و مرتبط شده، یعنی اینکه هر دوربین مانند یک قطعه در شبکه عمل کرده و از طریق شبکه شناسه IP و در قالب پروتکل های شبکه به مرکز کنترل متصل میشود.

سال وردود این دوربین ها به بازار 1969 و توسط شرکتی به نام axis بوده و در زمان حاضر دوربین های تحت شبکه از0.3MP (مگاپیکسل) تا 29 مگاپیکسل در بازار عرضه میشوند.

به دلیل استفاده شرکت های سازنده از پروتکل های اختصاصی خود، تنها در صورتی امکان استفاده همزمان از این دوربین ها وجود دارد که دوربین ها از فناوری onvif استفاده کرده باشند.

مزایای دوربین های مداربسته IP

 • امکان انتقال تصاویر و اطلاعات از طریق شبکه اینترنت با امنیت و کیفیت بالا
 • امکان انتقال صدای دو طرفه از طریق شبکه(به نوعی دوربین مداربسته می تواند مانند تلفن همراه عمل نماید) = امکان ارسال همزامان صدا – تصویر و برق در بستر شبکه
 • کیفیت بالای تمام دیجیتال
 • امکان استفاده بهینه از کابل های ارتباطی
 • استفاده از شبکه های اینترنتی وای فای و مویایل

معایب دوربین های مداربسته IP

 • قیمت بالای دوربین ها نسبت به دوربین های آنالوگ
 • امکان تهدید هک توسط هکرها به دلیل جابجایی اطلاعات بر روی بستر شبکه عمومی
 • محدودیت پهنای باند

دوربین های IP تحت شبکه با شبکه جهانی اینترنت ارتباط بسیار نزدیکی دارند و قادر هستند از طریق شبکه داخلی به شبکه اینترنت متصل شده یا مستقل از شبکه داخلی به اینترنت مرتبط شده و از آن طریق کنترل شوند. برای ضبط تصاویر دوربین های تحت شبکه دیگر نیازی به دستگاه ضبط کننده  dvr نیست و فقط یک دستگاه که ارتباط شبکه ای ایجاد کرده و تصاویر و اطلاعات دوربین آی پی را ذخیره کند کافی است. دستگاه ضبط دیجیتال تصاویر nvr  به همین منظور مورد استفاده قرار می گیرد.

انتقال تصاویر و اطلاعات با حداقل کابل ارتباطی و بالاترین کیفیت ممکن به مرکز نظارتی تنها و تنها از سیستم های تحت شبکه بر می آید. امروزه به دلیل کمبود فضا و سردرگمی سیم های زیاد یکی از دغدغه های مردم، عدم تمایل به وجود هرگونه سیم ارتباطیست. به همین خاطر است که شرکت های جهان تمام تلاش خود را بر ارتباطات بیسیم متمرکز می کنند.

 

امتیاز متن
5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *