آموزش

آموزش عیب یابی دزدگیر اماکن

آموزش عیب یابی دزدگیر اماکن - تعمیر دزدگیر اماکن در مبارکه

اولین قدم در تعمیر و عیب یابی دزدگیر اماکن تشخیص علت اصلی مشکل است. هنگامی که دستگاه دزدگیر دچار عیب می شود لازم است قسمت های مختلف مانند حسگرها، باتری، زنگ و کنترل پنل مورد بررسی قرار بگیرند.

در این مقاله قصد داریم شایع ترین علل بروز اختلال در عملکرد دزدگیر اماکن را مورد بررسی قرار دهیم.

  • هنگامی که آژیر در یک زمان مشخصی و معمولا در روز چندین دقیقه به صدا در بیاید احتمال دارد خطا مربوط به نور خورشید بوده به طوری که وقتی نور خورشید به یک جسم منعکس کننده بتابد باعث شکست نور به داخل چشمی شده و این عمل باعث تحریک آلارم مزاحم و چشم می شود. همچنین در هنگام شب نیز ممکن است نور چراغ خودرو ها باعث این امر بشود.
  • اگر آژیر خطا بعد از زمان نسبتا ثابت از زمان فعال کردن دستگاه به صدا در بیاید بیشترین شک به سمت باطری می رود. لازم به ذکر است برای تست باتری تنها تست ولتاژی کافی نیست، چرا که در این موارد ممکن است شما ولتاژ 12 ولت را داشته باشید اما جریان دهی باطری شما کاهش یافته باشد در این موارد لازم است برق را بطور کامل قطع کرده و مجدد ولتاژ را بررسی نمایید.

همچنین لازم است از اتصال فیوز AUX نیز اطمینان حاصل نمایید.

فراموش نکنید که می توانید با جامپر کردن زون ها از سلامت دستگاه نیز مطلع شوید.

  • در هنگام اتصال کابل ها اظمینان داشته باشید که تمامی رشته کابل ها در زیر یا داخل ترمینال قرار گرفته و پیچ ترمینال نیز بصورت امن نصب شده باشد.
  • هسته کابل را در اطراف پیچ ها ترمینال در جهتی بپیچانید که پیچ سفت می شود. (اگر از سمت بالا نگاه کنید در جهت ساعت گرد). همچنین مطمئن شوید هیچ سیمی در زیر ترمینالی که مربوط به ان نیست قرار نگرفته باشد.
  • کابل ها را با استفاده از ترمینال بلوک نصب کنید، در غیر اینصورت به مرور زمان سیم های در مجاورت هم اکسیده می شوند و اتصال قطع می شود.

نکته

قبل از اتصال به ترمینال هیچ کابلی را در دهان خود قرار ندهید و مراقب باشید مرطوب نباشد زیرا هسته دچار خوردگی خواهد شد. کابل ها را در زیر کفپوش های چوبی یا زیر فرش اجرا نکنید، چرا که با راه رفتن روی آنها به مرور زمان دچار ساییدگی می شوند.

شایع ترین علل بروز اختلال در عملکرد دزدگیر اماکن

قطع منبع تغذیه و کار نکردن سیستم:

اگر دستگاه دزدگیر شما باتری پشتیبان نداشته باشد در هنگام قطع برق سیستم کار نمی کند. در هنگام بروز مشکل در دستگاه دزدگیر حتما به این مورد توجه داشتید باشید چرا که حتی اگر شما باتری پشتیبان نیز داشته باشید این باتری ها برای مدت محدودی مثلا 48 ساعت کار می کنند.

چک کردن باتری پشتیبان دزدگیر:

در دستگاه هایی که از باتری بک آپ اتمی استفاده می کنند لازم است سالیانه رسیدگی شوند. همچنین لازم است بدانید این دستگاه ها عمر پایینی نسبت به دستگاه هایی که از باتری لیتیومی استفاده می کنند دارند. و در مواقعی که به پایان عمر خود نزدیک می شوند بیشتر دچار خطا شده و باعث تحریک بی مورد دزدگیر می شوند. بنابراین پیشنهاد می شود باتری را تعویض کنید تا از صحت عملکرد دستگاه مطمئن شوید.

به منظور تست باتری باید دزدگیر را از برق مستقیم قطع کنید و با توجه به مدت زمان نگهداری باتری دستگاه خود، آن را روشن بگذارید تا مطمئن شوید که دستگاه آماده به کار است و روشن می ماند.

تغییر در ساختمان:

برای عیب یابی دزدگیر در هنگامی که تغییری در منزل یا محیط کسب و کار خود ایجاد کردید کافی است دستگاه دزدگیر خود را بروزرسانی کنید. چرا که درب ها و پنجره های اضافی نصب سنسور ها و آشکار سازهای اضافی را می طلبند.

خرابی باتری پشتیبان دزدگیر:

باتری ها باید در بازه زمانی های معینی تعویض شوند. باتری های سیستم آلارم که با قطع برق بطور کامل تخلیه می شوند، گاهی اوقات خراب شده و توانایی شارژ مجدد را از دست می دهند. در مواقعی که قطع برق بیشتر از 48 ساعت ظول می کشد فراموش نکنید باتری را تست کرده تا از صحت عملکرد آن مطمئن شوید.

مشکلات سیم کشی ها و کابل ها:

گاهی اوقات سیستم دزدگیر می تواند مشکل اتصال داشته باشد. این مشکل می تواند مربوط به سیم کشی خا و یا ارتباط با کنترل پنل یاشد. برای مثال می تواند یکی از اتصال سیم ها قطع شده باشد. برای بررسی سیم ها و کابل لازم است به یک متخصص مراجعه کنید. اگر قصد نصب و یا تعمیر دزدگیر منزل یا کسب و کار خود را دارید با متخصصین تیزبین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *