دوربین مداربسته

علت تار شدن تصاویر دوربین مداربسته چیست؟

یکی از اتفاقات و مشکلات رایج بسیاری از کاربران دوربین مداربسته تار شدن تصاویر دوربین مداربسته در ساعات مختلفی از روز و شب می باشد. در مقاله تهیه و تنظیم شده امروز در ابتدا لازم دانستیم دلایل تاری دوربین مداربسته را مطرح کرده تا شما شناخت لازم را دریافت و پس از آن برای رفع آنها راه حلی ارائه دهیم.

شما حتی اگر در زمینه دوربین مداربسته حرفه ای هم نباشید می توانید به سادگی مشکلات مربوط به محو شدگی تصاویر را رفع نمایید پس نگران نباشید و تا آخر این مقاله با ما باشید. همچنین در صورت وجود ابهام یا مشکلی می توانید در پایین مقاله سوال خود را مطرح کرده و منتظر پاسخ از سوی کارشناسان ما بمانید.

علت تار شدن تصاویر دوربین مداربسته چیست؟

تار شدن تصاویر در دوربین مداربسته به صورت کلی به فاکتور های نور، لنز و سرعت پایین شاتر و بهم ریختگی تنظیمات دوربین بر می گردد. در برخی موارد ممکن است با سپردن کار نصب و راه اندازی سیستم مداربسته به یک فردی که از دانش کافی در زمینه نصب برخوردار نیست مشکلاتی گریبان گیر شما شود. معمولا نصابان حرفه ای و متخصص در هنگام عصر اقدام به لنز دوربین می کنند چرا که در این هنگام نور و شدت نور در بهترین حالت ممکن قرار دارد.

تار شدن تصویر دوربین مداربسته در روز و راه حل آن

اگر دوربین مداربسته شما در طول روز تصاویر تاری را ضبط می کند اولین بررسی که لازم است شما انجام دهید توجه به Focus دوربین مداربسته می باشد. دوربین های مداربسته معمولا لنز های مختلفی دارند اما می توان گفت عملکرد تمامی آنها یکسان و تمامی آنها از یک قاعده کلی بهره می گیرند. در صورتی که لنز دوربین نور را در یک نقطه درست از سنسور تصویر برداری متمرکز و همگرا نکند تصویر تار می شود.

در این مواقع کافی است با توجه به لنز خود یکی از اقدامات زیر را انجام دهید:

لنز varifocal: اگر لنز دوربین مداربسته شما varifocal (لنز بزرگنمایی) است کافی است با چرخاندن پیچ در لنز تنظیمات focus را به منظور گرفتن تصویر مناسب انجام دهید . از آنجایی که لنزهای بزرگنمایی قابل تنظیم هستند و امکان تنظیم تصویر بصورت کوچک یا بزرگ را می دهد شما می توانید هر دو تنظیم فوکوس و بزرگنمایی را انجام دهید.

لنز ثابت (fixed): توجه داشته باشید که امکان تنظیم فوکوس در دوربین هایی با لنز ثابت به هیچ وجه وجود ندارد. و این لنز ها بصورت متمرکز و از سمت کارخانه در وضعبت ممناسب تنظیم شده اند.

چنانچه لنز شما از موقعیت اصلی خود خارج شده باشد و این فاصله کارخانه ای بهم ریخته باشد تصویر تار می شود که می توانید با چرخش fixed lens در جهت عقربه های ساعت این فاصله را مجدد تنظیم نمایید در غیر این صورت دوربین با لنز ثابت بایستی تعویض شود.

یکی دیگر از عوامل موثر در تاری دوربین مداربسته در هنگام روز، تنظیم اشتباه عمق دید است . وقتی عمق دید به اشتباه تنظیم شود. در دوربین مداربسته باید عمق میدان بزرگتر باشد تا اشیا و محد.ده بیشتری را تحت کنترل داشته باشید. وقتی عمق دید کم (کوچک) باشد تصاویر در حالت فوکوس قرار دارند و دوربین مداربسته می تواند اشیا کمی با محدوده کوچکی را تحت کنترل داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید