دوربین مداربسته

XVR چیست ؟ و چه تفاوتی با DVR / NVR دارد ؟

XVR چیست ؟ تفاوت xvr و dvr / nvr

تفاوت XVR / DVR / NVR

در یک سیستم دوربین مداربسته ، برای ذخیره سازی ، نمایش و پشتیبان گیری تصاویر ارسالی دوربین مداربسته نیاز به یک دستگاه الکترونیکی تحت عنوان دستگاه ضبط کننده تصاویر داریم دستگاه های ضبط تصاویر به عنوان سرور یک سیستم مداربسته بوده و در انواع مختلف با قابلیت ها و ویژگی های متفاوت در بازار وجود دارند.

با توجه به نوع تکنولوژی دوربین های مداربسته دستگاه ضبط تصاویر نیز متفاوت می باشد. بطور کلی همه دستگاه های رکوردر دارای یک عملکرد اساسی هستند و وجه شباهت بسیاری در بین این دستگاه های رکوردر وجود دارد و همین سبب شده مشتریان و کاربران دوربین های مداربسته گاها این دستگاه ها را با همدیگر اشتباه بگیرند و در انتخاب و خرید دستگاه ضبط تصاویر دچار سردرگمی شوند. 

در این مقاله به موضوع XVR چیست می پردازیم ضمن اینکه تفاوت XVR با DVR / NVR نیز از جمله موضوعاتیس که در این مقاله می خوانیم. در انتهای این مقاله اطلاعات کاملی از عملکرد دستگاه XVR که به نوعی تکنولوژی جدید به حساب می آید و ممکن است هر کسی با این دستگاه آشنا نباشد بیان شده است.

آنچه در این مقاله می خوانیم :

XVR چیست ؟

صنعت سیستم های نظارتی هموراه و همپا با تکنولوژی روز دنیا در حال رشد بوده و با ورود سری های جدید دوربین های مداربسته آنالوگ AHD و شرکت های مختلف به این عرصه، این سیستم دچار تحولات بسیاری شده است. در واقع دستگاه ضبط تصاویر XVR  یک دستگاه هیبریدی (ترکیبی) است که تمامی فرمت های ویدیویی دوربین مداربسته نظیر CVBS که قدیمی ترین تکنولوژی است و سایر فرمت های AHD، TVI ، CVI ، HDو … را پشتیبانی کرده و به گونه ای نسخه پیشرفته و ارتقا یافته دستگاه ضبط تصاویر DVR است. بنابراین در دستگاه XVR هر دوربینی را بدون توجه به سازنده یا فرمت سازگار می توان مورد استفاده قرار داد.
در خرید دستگاه ضبط تصاویر DVR معمولا محدودیت هایی مانند یکسان بودن فرمت های ویدیویی و یا حتی یکسان بودن برند دوربین و دستگاه رکوردر وجود دارد این در حالیست که در دستگاه XVR خبری از چنین محدودیت هایی نیست و این امکان را فراهم می کند هر دوربینی با هر برند  و با هر کیفیت تصویری را به دستگاه متصل کنید.
 
احتمالا شما درباره دستگاه های DVR شنیده اید و می دانید که دستگاه DVR در واقع دستگاهی برای ضبط و پردازش تصاویر ارسالی از سمت دوربین های مداربسته آنالوگ است. در همین حال نوعی دستگاه ضبط کننده تصاویر دیگر وجود دارد تحت عنوان دستگاه NVR . دستگاه های NVR برای دوربین های مداربسته تحت شبکه استفاده می شود و کاربر می تواند تنها دوربین های IP ب آن متصل نماید. اما تفاوت بارز و برتری دستگاه XVR بین DVR / NVR در اینجا مشخص می شود که :
 
به دستگاه DVR تنها دوربین های آنالوگ متصل شده و به دستگاه های NVR تنها دوربین های تحت شبکه پس نمی توان از دو نوع دوربین با تکنولوژی های مختلف در یک سیستم مداربسته آنالوگ یا تحت شبکه استفاده کرد اما در دستگاه XVR چنین محدودیتی وجود ندار و کاربر می تواند بصورت همزمان ضبط و نمایش هر دو تکنولوژی دوربین تحت شبکه و آنالوگ را انجام دهد.
پس یکی از دلایل توصیه استفاده از XVR این است که کاربر می تواند بصورت همزمان هم دوربین مداربسته انالوگ به سیستم اضافه کند و هم دوربین مداربسته IP.
 
دوربین های IP کیفیت تصویر فوق العاده بالایی را دارند و در عین حال گران قیمت تر هستند و در مقابل دوربین های آنالوگ در مقایسه با این دوربین ها، کیفیت تصویر و قیمت پایین تری دارند  در برخی موارد مشتریان می خواهد برای بخشی از پروژه نصب دوربین مداربسته خود کیفیت تصویر و تکنولوژی های هوشمندتری بکار گرفته شود در همین حال می خواهند در بخش های دیگر دوربین هایی با کیفیت تصویر معمولی تر و ازان قیمت تر استفاده شود در اینجاست که XVR نیاز این دسته از مشتریان را برطرف می کند.
 

تفاوت بین XVR ، DVR و NVR چیست ؟

دستگاه ضبط تصاویر DVR برای پردازش و ذخیره سازی سیگنال های ویدیویی دوربین های مداربسته آنالوگ مورد استفاده قرار می گیرند. در سیستم های مداربسته آنالوگ عملیات پردازش روی تصاویر توسط دستگاه DVR انجام می شود . دوربین ها با استفاده از کابل کواکسیال و فیش BNC به DVR متصل می شوند. دی وی آرها قادر به پشتیبانی فرمت های ویدیویی CVBS،HD،AHD،TVI و CVI هستند. 

در مقابل دستگاه های NVR برای ذخیره سازی و نمایش سیگنال های ویدیویی دوربین های مداربسته تحت شبکه IP مورد استفاده قرار می گیرند و فقط دوربین های تحت شبکه را ساپورت می کنند که دوربین ها با کابل و سوکت شبکه و گاها سوییچ به دستگاه NVR متصل می شوند.

این درحالیست که در تکنولژی دستگاه های XVR چنین محدودیت هایی وجود نداشته و XVR ها تقریبا تمامی فرمت های ویدیویی را پشتیبانی می کنند. از نظر فنی دستگاه های XVR ترکیبی سه گانه نامیده می شوند. دستگاه های XVR قادرند هم دوربین های آنالوگ و هم دوربین های تحت شبکه را ساپورت کنند.

درمورد قیمت ها نیز تقریبا قیمت DVR و XVR یکسان و نزدیک به هم است. معمولا دستگاه های DVR از NVR ها بسیار ارزان تر هستند اما قیمت XVR تفاوت چندانی با قیمت DVR نداشته و بسته به تعداد کانال های این دستگاه قیمت به مراتب افزایش می یابد. از نظر کارشناسان تیزبین، خرید XVR بسیار بصرفه بوده چرا که انعطاف پذیری در این سیستم بسیار بالاست و اگر بخواهید به سیستم مداربسته خود در کنا دوربین های آنالوگ، دوربین تحت شبکه هم استفاده کنید با خرید یک دستگاه XVR نیازتان بر طرف می شود.

ویژگی های XVR

  • مناسب برای دوربین های مداربسته آنالوگ و تحت شبکه
  • سازگاری کامل با تکنولوژی های دوربین های IP
  • انعطاف پذیری بالا و نصب آسان
  • امکان پشتیبانی از هارد و ذخیره سازی اطلاعات با قدرت بالا
  • مناسب ترین راهکار برای ارتقا سیستم مداربسته آنالوگ موجود به تحت شبکه و یا ترکیبی
  • شناسایی سیگنال ها بصورت خودکار

مزایا XVR

قیمت XVR گران تر است ؟

پاسخ به سوال آیا XVR گران تر از DVR است منفی است! قیمت دستگاه XVR با قیمت DVR تفاوت زیادی نداشته و این تفاوت قیمت به قدری کم بوه که بسیاری از شرکت های تولید کننده دستگاه های ضبط تصاویر، به جای تولید دستگاه های DVR استاندارد به سمت تولید دی وی آر های هیبریدی یا همان XVR ها رفته اند.
 

چرا باید XVR بگیرم؟

ارتقا سیستم

اگر شما یک نصاب دوربین مداربسته هستید و یک مشتری با دوربین های مداربسته بسیار قدیمی آنالوگ دارید بهترین راه حل برای ارتقا سیستم بدون نیاز به تجهیزات موجود، انتخاب XVR است. فرض کنیم مشتری شما 8 دوربین می خواهد که از این 8 عدد تعداد 6 دوربین با کیفیت 2 مگاپیکسل و با قیمت بصرفه می خواهد و در کنار این 6 دوربین ،  خواستار 2 عدد دوربین با وضوح بالاتر و یا حتی با تکنولوژی IP می باشد.بدیهی است که نیاز ب وضوح و کیفیت بالاتر در بعضی از بخش ها امری ضروری است.

به چنین مشتری با یک درخواست بنظر غیر ممکن ، پیشنهاد خرید دستگاه XVR بهترین گزینه است. ضمن اینکه با صرف کمترین هزینه، و نیاز مشتری بالقوه خود را به بهترین شکل ممکن برطرف ساخته اید.

کارآیی بیشتر

جمع بندی XVR چیست ؟

در این مقاله از تیزبین به نقد و بررسی دستگاه XVR و تفاوت بین دستگاه XVR ، DVR ، NVR پرداختیم و شما با ویژگی ها ، مزایا و معایب XVR آشنا شدید. ضمن اینکه در این مقاله اطلاعات کاملی از عملکرد دستگاه ضبط تصاویر XVR بیان کریم ا شما عزیزان با این تکنولوژی به نوعی جدید و نو آشنا شوید.

سوالات متدوال

دستگاه DVR یک دستگاه ضبط کننده تصاویر برای پردازش و ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته آنالوگ است در مقابل دستگاه NVR برای ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته تحت شبکه IP است. اما دستگاه XVR دستگاهیست که ترکیبی از DVR و NVR است و قادر به ضبط و نمایش تصاویر هر دو دوربین های آنالوگ و تحت شبکه است.

پاسخ این سوال منفی است. تفاوت قیمت XVR و DVR به قدری کم است که بیشتر تولیدکنندگان و شرکت ها تولید XVR را جایگزین DVR کرده اند.

دوربین مداربسته اصفهان ، خرید و نصب دوربین مداربسته

باتوجه به گستردگی محصولات نظارتی دوربین مداربسته و وجود شرکت های مختلف ارائه دهنده خدمات نصب دوربین مداربسته، خرید دوربین مداربسته اصفهان و یافتن نصاب دوربین مداربسته در اصفهان برای مشتریان چالش برانگیز شده است. لذا چنانچه قصد خرید دوربین مداربسته دارید می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با شماره های 09130141311 – 03152421311 تماس بگیرید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.